Działalność Krajowego Laboratorium Pasz jako krajowego laboratorium referencyjnego prowadzona jest zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. z 2021 r. poz. 278) i art. 101 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzonych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego … (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1)   oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 lipca 2022 r. w sprawie krajowych laboratoriów referencyjnych właściwych do prowadzenia badań pasz (Dz. U. z 2022 r. poz. 1674).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 lipca 2022 r., Krajowe Laboratorium Pasz w Lublinie realizuje zadania laboratorium referencyjnego, obejmujące całokształt badań pasz w następujących kierunkach: podstawowe składniki pokarmowe, składniki mineralne, dodatki paszowe (dietetyczne, technologiczne, zootechniczne, sensoryczne), niektóre substancje niepożądane i szkodliwe w tym niepożądane zanieczyszczenia fizyczne, fluor i azotyny, materiały paszowe białkowe uzyskane z mikroorganizmów, homogeniczność pasz.

Zdjęcie z Warsztatów EURL-FA, IRMM, Geel, Belgia
Warsztaty EURL-FA, IRMM, Geel, Belgia

W ramach zadań laboratorium referencyjnego, zgodnie z art. 101 ust. 1 rozporządzenia 2017/625, Krajowe Laboratorium Pasz współpracuje z laboratoriami referencyjnymi UE w dziedzinie swoich kompetencji, koordynuje działania laboratoriów urzędowych wyznaczonych przez Inspekcję Weterynaryjną do badań w ramach urzędowej kontroli pasz, organizuje badania biegłości z udziałem laboratoriów upoważnionych do urzędowej kontroli pasz, rozpowszechnia wśród Inspekcji Weterynaryjnej informacje uzyskane z laboratoriów referencyjnych UE, zapewnia Inspekcji Weterynaryjnej pomoc naukową i techniczną przy realizacji krajowych planów kontroli urzędowej pasz. Krajowe Laboratorium Pasz współpracuje z unijnym laboratorium referencyjnym ds. dodatków paszowych EURL-FA, IRMM, Geel (Belgia) i  jest członkiem Konsorcjum Krajowych Laboratoriów Referencyjnych, zgodnie rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 378/2005 z dnia 4 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie obowiązków i zadań laboratorium referencyjnego Wspólnoty dotyczących wniosków o wydanie zezwolenia na stosowanie dodatków paszowych (Dz. Urz. UE L 59 z 5.03.2005). Współpracujemy także z unijnym laboratorium referencyjnym ds. metali i związków azotowych w żywności i paszach EURL-MN, Lyngby (Dania).